ויגן פרנדלי

הסבון בכה מאוד.. ובצדק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

בעולם מושלם קניית סבון תהייה קלה ותתבסס על הריח בלבד ולא על פרמטרים נוספים. אבל העולם שלנו לא מושלם וגם בסבונים יש חומרים מסוכנים שמזיקים לבריאות. למעשה, כמעט בכל הסבונים התעשייתיים תוכלו למצוא לפחות אחד מששת המרכיבים המזיקים הבאים. האם אתן מוכנות לסיבוב נוסף של "הכר את האויב"?

פראבנים
פראבנים הם קבוצה של חומרים משמרים שמונעים מחיידקים ומפטריות לגדול בסבון ולקלקל אותו. הבעיה היא שהם מחקים את פעולת הורמון האסטרוגן בגוף ונספגים דרך העור. אמנם לא נמצא קשר בין הפראבנים לסרטן אבל בגידולים סרטניים בשד נמצאו פראבנים. איך הם הגיעו לשם אפשר רק לשער ואני ממליצה פשוט להיזהר ולהימנע.
החלופה: עברו לסבונים על בסיס שמנים כי פראבנים נמצאים רק בסבונים על בסיס מים.  בסבונים שלנו כמובן אין פראבנים ואנחנו משתמשים בחומרים משמרים עדינים ביותר ובמינון הנמוך ביותר כך שאינם חשודים כמסוכנים.

SLS/SLES
כבר הקדשתי מאמר נפרד לכל אחד מהחומרים האלו אבל "נעים" שוב להכיר אותם. חומרים אלו מגבירים את איכות הקצף של הסבונים ואינם נחשבים בדרך כלל מזיקים. עם זאת, חומרים אלו ידועים כמגרים את העור וכמעוררי אלרגיות כי הם עשויים מתוצרי נפט. למעשה, כיום קיימים חומרים מקציפים טבעיים (ממקורות צמחיים) אך לא תהיה לכך אינדיקציה ספציפית בתוית של הסבון, מלבד שם החומרים עצמו.
החלופה: או שתתחילו לשנן שמות ארוכים ומייגעים של חומרים טובים, או – אם אתן אוהבות סבון עם הרבה קצף, עברו לסבונים המכילים שמן קוקוס.

פרופילן גליקול – Propylene Glycol
חומר זה עוזר לעור לספוג לחות ולכן הוא מרכיב סטנדרטי בכל סבוני הלחות למיניהם.  גם חומר זה עשוי בבסיסו מנפט ושימושו המוכר יותר הוא… בניקוי מנועי מטוסים.
אז הוא אמנם נחשב לבטוח לשימוש אנושי אבל הוא מזיק לסביבה. ובינינו, אתן מוכנות להשתמש בחומר לניקוי מנוע של מטוסים על עורכן, גם אם הוא לא הוכח כמזיק? אני לא !
האופציה: סבונים על בסיס שמנים צמחיים כמו חוחובה, שמן זית או אבוקדו, המזינים את העור בלחות באופן טבעי יותר. אפשר גם להשתמש בסבון רגיל ולהוסיף לחות לעור עם קרם גוף או שמן.

Triclosan
חומר זה שימש בחומרים אנטי-בקטריאליים אך נאסר לשימוש בספטמבר 2016 ע"י ה-FDA. הסיבה להסרתו היא כפולה : חומר זה משבש את פעולתם של ההורמונים האנושיים והוא יוצר חיידקים שעמידים לאנטיביוטיקה. עם זאת, חומר זה עדיין נמצא בסבונים שמשווקים למטרות רפואיות.
החלופה: למעשה סבונים אנטי-בקטריאליים עושים את אותה העבודה כמו סבונים רגילים ולכן הם בעצם לא נחוצים כלל. העדיפו תמיד סבון טבעי!

פוליאתילן
פוליאתילן הוא חומר פלסטי שהיה נפוץ בסבוני פילינג שונים עד שנאסר לשימוש ב-2015. הסיבה לכך היא שמרכיבים פלסטיים מהסבון עשו את דרכם לנהרות ולאגמים וזיהמו אותם. עם זאת, במדינות שאינן כפופות לבקרת ה-FDA בארצות הברית או לדירקטיבת הבריאות של האיחוד האירופי עדיין יש סבונים שכוללים את החומר הזה.
החלופה: לבדוק. לקרוא את הרכיבים, להבין מהו חומר הפילינג שבסבון ולוודא שהוא טבעי. ישנן כל כך הרבה אפשרויות טבעיות נפלאות!

פתלאטים – Phthalates
פתלאטים הם שם כולל לחומצה שמשמשת לשימור הריח ולהבטחת אורך החיים במוצרי קוסמטיקה שונים. פתלאטים יופיעו בסבון תחת השם diethylphthalate  (DEP) והם משויכים למספר בעיות רפואיות כגון: סרטן השד, אסתמה, בעיות פוריות גבריות ואלרגיות שונות. הבעיה היא שלא על כל הסבונים כתוב שהם כוללים פתלאטים מאחר שהפתלאטים הם לא רכיב בפני עצמו אלא רכיב בתוך תמצית הריח.
האלטרנטיבה כאן היא קצת בעייתית: תמציות ריח שהן לא תמציות אתריות ובכל זאת ממקור טבעי הן משהו יחסית חדש בעולם. מהשנים האחרונות בלבד, והן עדיין לא מוכרות ולא נפוצות מספיק. אלה הן התמציות שאנחנו משתמשים בהן.
לכן הפעם ההמלצה היא לשאול. לברר מה מקור הריח ועד כמה הוא טבעי. כיוון שאם הוא סינטטי, ישנו סיכוי גבוה שיהיו פתלאטים במוצר…

צריכים עוד תירוץ לעבור לסבונים טבעיים?

אולי יעניין אותך...

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מידע על אפשרויות המשלוח

טיפול
ההזמנה תצא אל חברת השילוח בתוך עד 3 ימי עסקים מקבלת אישור התשלום על ההזמנה, ובדרך כלל פחות מכך.
בתקופות של חגים או מבצעי מכירות גדולים עלול להיות עיכוב ביציאת ההזמנות.

סוגי המשלוחים באתר

שליח עד הבית/משרד: קבלת המשלוח בתוך 2 ימי עסקים מיום יציאת ההזמנה אל חברת השילוח, בין השעות 08:00-18:00.

משלוחים המיועדים להפצה באזורים חריגים (קיבוצים\מגזר ערבי\רמת הגולן\ בקעת הירדן וים המלח\אילת והערבה\עוטף עזה) – קבלת המשלוח תהיה בתוך 5 ימי עסקים.

**אין משלוחים ליישובים\כפרים מעבר לקו הירוק או בעלי סיכון בטחוני**

עלות השירות:
בהזמנות עד 250 ₪ – 29 שקלים
בהזמנות של 250 ₪ ומעלה – המשלוח חינם

איסוף עצמי: בשלב זה לצערנו לא קיימת אפשרות של איסוף עצמי. אנו מקווים שנוכל להוסיפה בעתיד.