לא כל הנוצץ זהב…

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

טיטניום דיאוקסיד – זה רק נשמע טוב!

טיטניום דיאוקסיד (טיטניום דו חמצני) זו תרכובת כימית של טיטניום וחמצן שמשמשת כחומר מלבין בסבונים, במוצרי איפור מינרליים, במשחות שיניים ובקרמים להגנה מפני קרני השמש. טיטניום דיאוקסיד נחשב כמסנן יעיל של קרני השמש מסוג אולטרא-סגול ומעניק ברק לאבני חן.

החומר קיים בטבע בצורתו הטבעית וגם סלעים שהועברו לכדור הארץ מהירח הכילו טיטניום דיאוקסיד. בנוסף, TiO2, צורתו הנפוצה של טיטניום דיאוקסיד, מכילה כמות גבוהה יחסית של ברזל (כ-10%) וקיימת גם בתוספי מזון ובצבעי מאכל (E171) אז נכון שהמקור מהטבע אבל עדיין זה נחשב לחומר שיש להיזהר בשימוש בו.

למה לא?

כיום רוב השימוש בחומר זה נעשה בצורתו הסינתטית ושאיפתו מעל ריכוז מסוים נחשבת למסוכנת. הבעיה מתחילה בכך שבמוצרי הטיפוח השונים לא מופיע כלל ריכוז החומר שבו נעשה שימוש. למרבה הצער, חברות הטיפוח השונות כלל לא מחויבות לפרט את כמות החומרים שבהן נעשה שימוש.

למעשה, החל משנת 2006 גורסת הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן  (IARC)  כי שאיפה של חומר זה יכולה לגרום לסרטן. מחקרים שונים בבעלי חיים איששו את הטענה וגם המוסד האמריקאי לבריאות ולבטיחות תעסוקתית הטיל מגבלות על החומר עקב חשש מסרטן ריאות. בגרמניה אפילו הגדילו לעשות ואסרו על השימוש בצבע המאכל הלבן שמבוסס על חומר זה.

בנוסף, מחקרים שנעשו על החומר בשנת 2013 הוכיחו שבעת חשיפה לשמש החומר פולט רדיקלים חופשיים. רדיקלים אלו מזרזים את תהליך הזדקנות העור ומעלים את הסיכון לחלות (למרבה ההפתעה) בסרטן עור.

אמנם המחקר בחן בעלי חיים ואת צורתו הפחות נפוצה של החומר, אבל המסקנה ברורה: טיטניום דיאוקסיד יכול לחדור את העור ולהפוך את עורו מחומר מועיל לחומר רעיל.

למה כן?

מחקרים שנעשו על בני אדם לא קבעו תוצאות חד-משמעיות לגבי הרעילות של טיטניום דיאוקסיד. בכל מקרה, חשיפה לטיטניום דיאוקסיד בכל גודל שהוא דרך העור או בבליעה אינה מסוכנת כלל. בנוסף, לא הוכח כי החומר חודר לגוף דרך העור וגם שאיפתו אינה חודרת לשכבות הקריטיות של הריאות.

למעשה, עד כה לא בוצע שום מחקר בנושא רעילות טיטניום דיאוקסיד במוצרי איפור המינראליים השונים. למרות זאת, חברות איפור רבות שינו את מרכיבי האיפור שהן מייצרות ואינן כוללות יותר טיטניום דיאקוסיד.

כמו כן, חשיפה גבוהה לחומר נמצאה רק בקרב עובדי היצור במפעלים שמסנתזים אותו ולא בקרב הציבור.  בנוסף, IARC (הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן)  דירגה את רעילות החומר ברמה הנמוכה ביותר האפשרית והוא רק חשוד כמסרטן.

אז מה עושים?

אני ממליצה לנקוט משנה זהירות better be safe than sorry. אך חשוב לזכור כי לא כל מה שבריא הוא בטוח ולא כל מה שסינתטי הוא מסוכן. לכן, אני לא ממליצה לוותר על טיטניום דיאוקסיד לגמרי אלא להשתמש בו באופנים הבטוחים הבאים:

 • להשתמש רק בתכשירי טיפוח שאינם ניתנים לשאיפה ולמזער את השימוש בפודרות ובמסנני קרינה בספריי. כמובן שכל המוצרים האחרים שמכילים את החומר נחשבים יחסית בטוחים לשימוש וגם חשיפה לשמש מומלצת: ככה תקבלו ויטמין די ממקור טבעי שיש בארצנו בשפע ותחזקו את העצמות בלי ספורט.
 • להשתמש בטיטניום דיאוקסיד בריכוזים נמוכים שאי אפשר לשאוף אותם. למשל: במוצרי הטיפוח שלי אני עושה שימוש בחומר הזה אבל ממיסה אותו בשמן או בגליצרין. באופן הזה ריכוז החומר יורד משמעותית עד לרמה של 10 מיקרון שאינה נחשבת למסוכנת.

אתן מוזמנות לפנות אלי בכל שאלה שיש לכן לגבי טיטניום דיאוקסיד או בכל נושא של קוסמטיקה טבעית.

אולי יעניין אותך...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מידע על אפשרויות המשלוח

טיפול
ההזמנה תצא אל חברת השילוח בתוך עד 2 ימי עסקים מקבלת אישור התשלום על ההזמנה, ובדרך כלל פחות מכך.
בתקופות של חגים או מבצעי מכירות גדולים עלול להיות עיכוב ביציאת ההזמנות.

סוגי המשלוחים באתר

 1. שליח עד הבית/משרד: קבלת המשלוח בתוך 4 ימי עסקים מיום יציאת ההזמנה אל חברת השילוח, בין השעות 9:00-21:00 כולל הודעת SMS על יציאת המשלוח לחלוקה ותיאום טלפוני ככל שהמספר אותו מסרתם בעת ביצוע ההזמנה יהיה זמין. עלות השירות:
  בהזמנות עד 299 ₪ – 33 שקלים
  בהזמנות של 300 ₪ ומעלה – חינם
  לתשומת ליבכם, זמן האספקה ליישובים מרוחקים (ים המלח, אילת, יו”ש ורמת הגולן) הוא כ-7 ימי עסקים.
 2. משלוח ללוקר או בית עסק: השירות מציע מאות בתי עסק ולוקרים בפריסה ארצית מהן תוכלו לאסוף את המשלוח מבלי להמתין לשליח.
  במהלך התשלום עבור ההזמנה, תתאפשר בחירת נקודת האיסוף הנוחה לכם.
  המשלוח יגיע אל נקודת האיסוף שבחרתם בתוך 4 ימי עסקים מיום יציאת ההזמנה אל חברת השילוח, ותישלח אליכם הודעת SMS כאשר החבילה תגיע לנקודה.
  עלות השירות:
  בהזמנות עד 59-₪   – 20 שקלים
  בהזמנות מ- 60₪ ועד 299 ₪ – 14 שקלים
  בהזמנות של 300 ₪ ומעלה – שירות זה אינו זמין והחבילה תישלח באמצעות שליח עד הבית.
  לתשומת ליבכם, ייתכן שנקודת האיסוף שבחרתם תשתנה עקב עומס של חבילות בנקודה שנבחרה או עקב סגירת הנקודה. השינוי הנ”ל נעשה על ידי חברת השילוח ובאחריותה. אנו משתדלים לעקוב אחר ההזמנות וליידע אתכם במקרה של שינויים, אך לא תמיד קצף מיודעת לשינויים מסוג זה והם אינם באחריותה
 3. משלוח בדואר רשום: בשלב זה האפשרות קיימת אך ורק בתיאום אישי!
  עלות השירות: העלות הבסיסית היא 20 ₪, ובהתאם למשקל החבילה המחיר יכול להשתנות. אם המחיר יהיה נמוך יותר – ההפרש יוחזר לאמצעי התשלום בו נעשתה ההזמנה. אם המחיר גבוה יותר, אנו ניידע את המזמין לפני שליחת החבילה ונאפשר לו להשלים את ההפרש או לבטל את ההזמנה.

איסוף עצמי: בשלב זה לצערנו לא קיימת אפשרות של איסוף עצמי. אנו מקווים שנוכל להוסיפה בעתיד.