ויגן פרנדלי

לופה – בוב ספוג המקורי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

הלופה (שנקראת בארץ בטעות ליפה) הוא צמח מטפס ממשפחת הדלועים שגדל באזורים טרופיים וסובטרופיים. מצמח הלופה הכינו בעבר ריפוד לכריות, קסדות לחיילים, מגבות ומסנני מים ותפרו ממנו סנדלים, מחצלות, כובעים ועוד. הסינים משתמשים בה כצמח מרפא ומחקרים הוכיחו שאכילת דלעת הלופה מורידה את רמות הסוכר בדם.

הפרי המיובש של הלופה משמש כבר אלפי שנים כספוג רחצה. כיום ניתן להשתמש בספוגים אלו לניקוי עמוק של משטחים במקום צמר פלדה שגורם לשריטות, למשל : לניקוי כלי בישול מטפלון, מכוניות, סירות ולמעשה כמעט כל דבר. אפשר גם להשתמש בספוג הלופה כמברשת כדי לצבוע את הקירות באופן אמנותי שמדמה טפט.

השימוש המסחרי בצמח הלופה התחיל ב-1890 ביפן במטרה לייצא אותו לרחבי העולם. ההצלחה היתה מסחררת ועד הייצור התעשייתי של ספוגים מלאכותיים ספוג הלופה היה הספוג הפופולרי בעולם. לספוגים מלופה יתרון משמעותי: הם יכולים להישמר במשך שנים במצב יבש מבלי לאבד את כושר ספיגתם ויעילותם.

כיום עם טרנד החזרה לטבע חוזרת גם הלופה לגדולתה וכיום מגדלים אותה באופן אורגני. אבל אליה וקוץ בה : ספוג לופה במצבו הטבעי הוא סטרילי וידידותי לסביבה, אבל חובה לשמור על ההגיינה בקפידה. תחזוקה לא נכונה של ספוג הלופה תגרום לו להוות מצע עשיר לחיידקים.

 

אז מה לא לעשות?

  • לא להשתמש בספוג הלופה כאשר יש פצעים פתוחים בעור כדי להימנע מפגיעה עורית נוספת.
  • ספוגי לופה ישנים יש לשמור הרחק מאבק, שמוריד את יעילות הספוג.
  • לא להשתמש באותו הספוג למטרות שונות, כלומר : לא להשתמש בספוג שבו ניקיתם את סירי הבישול לניקוי הגוף.

 

ומה כן?

  • לייבש את הספוג לאחר כל שימוש. ספוג מלופה שנשאר בסביבה לחה של חדר האמבטיה סופג לחות שגורמת להתרבות החיידקים. מומלץ לא לייבש בחוץ (בשמש הישראלית הקופחת) כי אז מתקבל ספוג בעל תחושה מחוספסת וסיבים שבורים. פשוט השאירו חלונות ודלתות במקלחת פתוחים או הכניסו את הספוג הלח למיקרוגל ל-20 שניות.
  • החליפו בקביעות את ספוג הלופה. אם הספוג משנה צבע או ריח הגיע הזמן להחליף אותו. אמנם רוב הספוגי הלופה הם לבנים אך זה בעיקר מסיבות אסתטיות ולא רפואיות. ספוגי לופה לבנים מכילים פחות חומרים אורגניים אך לרוב יכולת הספיגה שלהם נמוכה יותר. דווקא הכהים יותר אולי פחות מושכים את העין אבל בהחלט עדיפים במקרה זה.
  • לשטוף את ספוג הלופה במים לאחר כל שימוש ומומלץ להשתמש גם בסבון. במהלך הרחצה הספוג מתמלא בתאי העור המתים של הגוף – חומר אורגני שמהווה מזון לחיידקים. לניקוי עמוק של הספוג אפשר להשרות אותו בחומץ טבעי. ההשרייה צריכה לארוך כשעה בלבד כי השרייה למשך זמן ארוך יותר פוגעת בסיבים .

 

יש המציעים לנקות את הלופה ע"י עיקור בתוך תמיסת אקונומיקה בריכוז של 5% ובאמצעות סבון כלים או דטרגנט חריף אחר. אבל אז אתם שמים לכם טריז בגלגלים: החיטוי והעיקור של ספוגי לופה אמנם ימנעו התרבות חיידקים וזיהום אבל הם גם גורמים לרגישות ולייבוש העור. ואף יותר מכך, עיקור מוחלט של ספוג הלופה ייפגע בסיבי הספוג וביעילות הספיגה שלו.

לכן, אם אתם משתמשים בספוג הלופה, דאגו להיעזר בסבונים טבעיים כדי להרוויח פעמיים: גם ליהנות מקרצוף יסודי של העור באמצעות ספוג הלופה וגם מסבון איכותי שאינו מזיק לבריאות הלופה ולבריאותכם!

התבלבלתם? אני כאן לענות על שאלותיכם.

אולי יעניין אותך...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מידע על אפשרויות המשלוח

טיפול
ההזמנה תצא אל חברת השילוח בתוך עד 3 ימי עסקים מקבלת אישור התשלום על ההזמנה, ובדרך כלל פחות מכך.
בתקופות של חגים או מבצעי מכירות גדולים עלול להיות עיכוב ביציאת ההזמנות.

סוגי המשלוחים באתר

שליח עד הבית/משרד: קבלת המשלוח בתוך 2 ימי עסקים מיום יציאת ההזמנה אל חברת השילוח, בין השעות 08:00-18:00.

משלוחים המיועדים להפצה באזורים חריגים (קיבוצים\מגזר ערבי\רמת הגולן\ בקעת הירדן וים המלח\אילת והערבה\עוטף עזה) – קבלת המשלוח תהיה בתוך 5 ימי עסקים.

**אין משלוחים ליישובים\כפרים מעבר לקו הירוק או בעלי סיכון בטחוני**

עלות השירות:
בהזמנות עד 250 ₪ – 29 שקלים
בהזמנות של 250 ₪ ומעלה – המשלוח חינם

איסוף עצמי: בשלב זה לצערנו לא קיימת אפשרות של איסוף עצמי. אנו מקווים שנוכל להוסיפה בעתיד.