ויגן פרנדלי

ללכת בעקבות הריח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

חוש הריח נחשב לחוש החזק מבין חמשת החושים והוא הפרימיטיבי והקדום מבינהם מבחינה אבולוציונית. המשמעות היא שחוש הריח הוא החוש החיוני ביותר בשמירה על ההישרדות ועל הבריאות האנושית, למשל : 80% מטעמו של האוכל נקבע ע"י חוש הריח ובכך נמנעת אכילה של מזון מקולקל/רעיל. בניגוד לחושים אחרים חוש הריח מחובר ישירות למוח כך שהשפעתו על האדם פשוט מיידית.

לעובדה זו שני צדדים : מצד אחד לריח יש סגולות של ריפוי והוא יכול להרגיע או לחדד את המחשבה. מצד שני הריח יכול להעלות זיכרונות שליליים ויכול להרעיל אותנו בקלות הרבה והמהירה ביותר. את הריח כבר הזכרתי בפוסט על התמציות האתריות כי הוא הבסיס לאותן תמציות. אבל האמת היא שבמוצרים קוסמטיים שונים שהכנתם נעשית בטמפרטורות גבוהות אין הרבה משמעות לשימוש בתמציות האתריות. הסיבה היא שהחום הורס את התמציות האתריות כך שהן לא יכולות למלא את תפקידן ואז הן הופכות לבזבוז בגלל מחירן הגבוה.

לכן, ברוב מוצרי הקוסמטיקה התעשייתיים המסחריים נעשה שימוש בחומרי ריח סינתטיים שמופקים מתוצרי נפט. למרות שמבחינה חוקית חברות הקוסמטיקה מחויבות לפרט את המרכיבים הכימיים בכל מוצר טיפוח קוסמטי– בתחום הריח יש להן פריבילגיה חוקית שמגינה עליהן כדי לשמור על מרכיבי הריח כסוד מקצועי. אבל כדי להגן על היצרנים פוגעים בנו הצרכנים ובתווית של המוצר תופיע המילה Fragrance (חומרי ריח בעברית) או Perfume (בושם). מילים אלו הן בעצם מילות קוד לחומרי ריח סינתטיים שונים או לשילובים ביניהם.

אז מה הבעיה בעצם?

מתוך כ-3000 חומרי ריח שנעשה בהם שימוש לפחות כשליש מהם ידועים כרעילים. לפי האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה חומרי ריח הם המקור הנפוץ ביותר לדלקת עור ממוצרים קוסמטיים.  המשמעות היא שלפחות 2% מהאוכלוסייה מגלה רגישות לחומרי ריח ויש מחקרים שמדברים על 10-14%. הרגישות לחומרי ריח היא תגובה מושהית שיכולה להתרחש חודשים ואפילו שנים לאחר השימוש. מכיוון שחומרי הריח נמצאים במוצרי טיפוח של חברות שונות את נחשפת אליהם תמידית: אם את משתמשת באותו מוצר קוסמטי וגם אם את מגוונת את מוצרי הטיפוח שלך.

בנוסף, Fragranceנחשב לאחד מחמשת גורמי האלרגיה הידועים ביותר ואפילו זכה בתואר המפוקפק "אלרגן השנה" ב-2007 ("תחרות" שאורגנה ע"י American Contact Dermatitis Society). חומרי ריח אלו מקושרים למגוון של בעיות בריאותיות כמו חשד לאלרגיות שונות, גירוי עורי, אסתמה, כאבי ראש, בעיות הורמונאליות, פגיעה במערכת העצבים, דיכאון וחרדה ואפילו חשש למומים מולדים

רוצים דוגמאות? בבקשה:

פתאלטים (Phtalates) – פתאלטים הם שם כולל לסוג מסוים של חומצה בה משתמשים לשימור הריח לאורך זמן. חומצה זו קשורה להיווצרות מומי לידה במערכת הרבייה הגברית ולהיווצרות שינויים הורמונליים. חומצה זו גם עלולה לפגוע באיכות הזרע אצל גברים בוגרים ולגרום לסרטן השד, לאסתמה ולאלרגיות שונות.

טולאן (toluene) – חומר כימי ארומטי שמשמש כממיס אורגני של שרפים ארומתיים טבעיים שמשמשים את חברות הקוסמטיקה. החומר מופק מזפת וידוע כאחד החומרים הרעילים והמסוכנים ביותר לאדם ויכול אף לגרום למוות. הטולואן אינו מסיס במים ולכן אינו מסולק מהגוף בדרכים הטבעיות (דרך השתן למשל). בשנת 1991 נמצא טולואן בכל הבשמים שנבדקו ע"י הרשות האמריקאית להגנת הסביבה.

כדי להוסיף שמן למדורה, הארגון היחיד שמפקח על אותם חומרי הריח הוא הארגון של יצרני הריח בעצמם – International Fragrance Association. מבחינתי זה לתת לחתול לשמור על השמנת.

לכן לי חשוב לדעת מה יש בתוך המוצרים שלי. אני מקפידה להשתמש בתמציות ריח ממקור טבעי אך יוצרו במעבדה, והן בשום מקרה לא מכילות רעלים. כאשר אני בוחנת תמצית ריח לשימוש באחד ממוצרי, אני מקפידה לקבל את האנליזה המלאה לאותה התמצית Certificate of – Analysis (CofA) , ואת מפרט האלרגנים הידועים EU Allergen – שני אלה הם מסמכים ידועים ומקובלים בתחום הקוסמטיקה בכל העולם, וגם במדינות בהן הדרישות מחמירות ביותר, כגון מדינות האיחוד האירופי. כך אני מוודאת שתמציות הריח שאני משתמשת בהן לא מכילות פתאלטים, לא מכילות טולואן, לא מכילות שום רכיב פטרוכימי (מתעשיית הנפט)  ולא מכילות שום כימיקלים מזיקים אחרים.

אולי יעניין אותך...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מידע על אפשרויות המשלוח

טיפול
ההזמנה תצא אל חברת השילוח בתוך עד 3 ימי עסקים מקבלת אישור התשלום על ההזמנה, ובדרך כלל פחות מכך.
בתקופות של חגים או מבצעי מכירות גדולים עלול להיות עיכוב ביציאת ההזמנות.

סוגי המשלוחים באתר

שליח עד הבית/משרד: קבלת המשלוח בתוך 2 ימי עסקים מיום יציאת ההזמנה אל חברת השילוח, בין השעות 08:00-18:00.

משלוחים המיועדים להפצה באזורים חריגים (קיבוצים\מגזר ערבי\רמת הגולן\ בקעת הירדן וים המלח\אילת והערבה\עוטף עזה) – קבלת המשלוח תהיה בתוך 5 ימי עסקים.

**אין משלוחים ליישובים\כפרים מעבר לקו הירוק או בעלי סיכון בטחוני**

עלות השירות:
בהזמנות עד 250 ₪ – 29 שקלים
בהזמנות של 250 ₪ ומעלה – המשלוח חינם

איסוף עצמי: בשלב זה לצערנו לא קיימת אפשרות של איסוף עצמי. אנו מקווים שנוכל להוסיפה בעתיד.