ויגן פרנדלי

למה לא תמציות אתריות?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

כולנו או לפחות רובנו מודעים לכך שלתמציות אתריות יש שימושים רפואיים שונים. אבל הטענה ש"לא כל מה שטבעי הוא תמיד בריא" מקבלת משנה תוקף בתחום התמציות האתריות. הסיבה לכך היא העובדה שלא כולם יודעים עד כמה חשוב להקפיד על אופן השימוש בתמציות האתריות וכי לכל תמצית מינון רפואי משלה ואופן שימוש שונה. המינון של התמצית האתרית ואופן השימוש בה משתנים בהתאם לטיפול הנדרש ומאדם אחד למשנהו. למעשה, לתמציות אתריות אופני השימוש מגוונים והם כוללים עיסוי, אינהלציה, רטיות חמות או קרות, טבילה ועוד. כל שימוש אחר אינו מועיל ואף יכול לגרום לנזק, למשל : יכול להיווצר מצב של גירוי בעור כאשר מעסים את התמצית האתרית ישירות על העור, במיוחד בקרב אנשים בעלי עור רגיש.

יעילותה של התמצית האתרית משתנה בהתאם לחלק של הצמח ממנו היא יוצרה. למשל תמצית אתרית מצמח הערער תהיה יעילה רק אם היא מופקת מגרגרי הצמח (מהפרי). כל תמצית אתרית אחרת מצמח זה (למשל תמצית אתרית שמופקת מענפי צמח הערער) אינה יעילה באותה מידה ולעיתים אינה יעילה כלל.

כמובן שגם לארץ הגידול של הצמח יש חשיבות. לעיתים אותו צמח גדל במקומות שונים בעולם, אך היעילות של התמצית האתרית המופקת ממנו תהיה שונה. הסיבה לכך הם תנאי הגידול, תנאי המים ותנאי מזג האוויר השונים במדינות השונות שבה גדל הצמח .

בנוסף, לעיתים קורה שתמציות אתריות, שאמורות להיות טבעיות, מכילות חומרים כימיים כי הצמח ממנו הן הופקו גודלו בתנאי גידול בעיתיים. תנאים אלו משפיעים על היעילות הטיפולית ועל האיכות של התמצית האתרית, למשל : ריסוס או פגיעה במי התהום יכולים לפגוע ביעילות של התמצית האתרית ולהשאיר בה שאריות של רכיבים כימיים שונים.

לדעתי מכיוון שלתמציות האתריות סגולות רפואיות שונות יש להתייחס אליהן כאל תרופות לכל דבר ועניין. העובדה שניתן להשיג בארץ תמציות אתריות ללא פיקוח כלשהו היא מסוכנת בעיניי ואני ממליצה להקפיד על אופן השימוש ועל המינון המומלץ בתמציות האתריות השונות. ובכל מקרה, תמיד יש לדלל את התמצית בשמן איכותי, למשל שמן שקדים מתוקים או שמן אבוקדו בכבישה קרה, בכמות שאינה עולה על 10 טיפות תמצית ל-100 מ"ל שמן.

כמו כן, חשוב להתאים כל תמצית אתרית לבעיה הרפואית ולגיל של המשתמש בה. התאמה זו היא בתחום מומחיותו של בעל מקצוע מוסמך ובאחריותו בלבד. הסיבה לכך היא העובדה שיש תמציות אתריות האסורות לשימוש ע"י נשים בהריון/מניקות, על ידי תינוקות וילדים או על ידי בעלי מחלות רקע שונות. חשוב לזכור גם כי לאנשים הנוטלים תרופות שונות, כולל תרופות הומופאתיות, התמציות עלולות אף להזיק. לפי דעתי, כל אדם המשתמש בתמצית אתרית לפי ראות עיניו מסכן את בריאותו.

תמציות אתריות נבחרות והאיסורים לשימוש בהן

תמציות אתריות נבחרות והאיסור בשימוש בהן

לכן אני ממליצה לרכוש תמציות אתריות מספקים עליהם אתם סומכים, ולא מרשתות השיווק הגדולות, שם אף אחד לא ידע לומר לכם את הפרטים הקטנים אודות כל תמצית. חשוב מאוד לבדוק את מקום הייצור של התמצית ואת תאריך הייצור ולזכור שתמצית אתרית נחשבת ליעילה רק במהלך 3 שנים מיום ייצורה ולא מעבר לכך. התייעצות עם בעל מקצוע בתחום לפני כל שימוש בתמציות אתריות היא בעיניי לא רק מומלצת אלא בגדר חובה!

שיהיה ברור – אני מאמינה ודוגלת ברפוי טבעי ואני לא שוללת כלל וכלל שימוש בתמציות אתריות. להיפך : אני מאמינה שהן מאפשרות רפוי יעיל, מהיר ובעיקר בריא, אך אני חושבת שיש לנקוט משנה זהירות בתחום זה בעיקר לאור מצב הקיים בשוק. לצערי תחום התמציות האתריות הוא פרוץ ואני חושבת שעקב כך יוצא שם רע לכל שוחרי הריפוי הטבעי.

אשמח לשמוע מה דעתכם!

אולי יעניין אותך...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מידע על אפשרויות המשלוח

טיפול
ההזמנה תצא אל חברת השילוח בתוך עד 3 ימי עסקים מקבלת אישור התשלום על ההזמנה, ובדרך כלל פחות מכך.
בתקופות של חגים או מבצעי מכירות גדולים עלול להיות עיכוב ביציאת ההזמנות.

סוגי המשלוחים באתר

שליח עד הבית/משרד: קבלת המשלוח בתוך 2 ימי עסקים מיום יציאת ההזמנה אל חברת השילוח, בין השעות 08:00-18:00.

משלוחים המיועדים להפצה באזורים חריגים (קיבוצים\מגזר ערבי\רמת הגולן\ בקעת הירדן וים המלח\אילת והערבה\עוטף עזה) – קבלת המשלוח תהיה בתוך 5 ימי עסקים.

**אין משלוחים ליישובים\כפרים מעבר לקו הירוק או בעלי סיכון בטחוני**

עלות השירות:
בהזמנות עד 250 ₪ – 29 שקלים
בהזמנות של 250 ₪ ומעלה – המשלוח חינם

איסוף עצמי: בשלב זה לצערנו לא קיימת אפשרות של איסוף עצמי. אנו מקווים שנוכל להוסיפה בעתיד.