ויגן פרנדלי

מיקה, מיקה מי כמוך?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

אני מאוד אוהבת צבע. כמות הגוונים שאפשר לראות בטבע היא אין סופית, ואני נהנית מאוד לראות את כל הגוונים האלה מסביבי כל הזמן. אין צבע שאני לא אוהבת. לכן במקור התחלתי לעשות לקים. האפשרות לשחק עם הצבעים האלה וליצור חדשים בעיני היא פשוט קסומה. וישנם כל כך הרבה חומרי צבע, פיגמנטים שונים, מינרלים, תחמוצות ברזל… וכל אחד בצבע שונה. תענוג!
כאשר התחלתי לעשות סבונים, רציתי מאוד להביא את עושר הגוונים גם אליהם. אבל האם זה נכון לעשות? הסבון נוגע בעורינו, האם זה לא מזיק?

אז מה זה מיקה בעצם?

מיקה (בעברית נציץ) היא שם כולל לקבוצה של 37 מינרליים צבעוניים שמקורם בסלעים שונים : סלעי יסוד חומציים, סלעים מותמרים, סלעי משקע או סלעים וולקנים. מחצבי המיקה השונים מכילים סיליקה וכמויות משתנות של יסודות כימיים שונים כגון אלומיניום, ברזל, מגנזיום, נתרן, סידן, אשלגן וליתיום.

מחצבי המיקה הם בעלי התנגדות חשמלית גבוהה והם עמידים בפני כל חשיפה לאור, לחות וכן בפני טמפרטורות קיצוניות (לפחות 600 מעלות צלסיוס). למחצבי המיקה תכונות חיוביות נוספות והם יחסית קלים במשקלם, גמישים, חזקים מבחינה מכנית ואטומים. בנוסף, למחצבי מיקה צבעים שונים שנעים בין לבן, צהבהב, צהוב, כתום, אדום, חום, שחור, ירוק, כחול וסגול, תלוי בהרכב המינרליים הכימיים השונים שמרכיבים את מחצב המיקה הספציפי.

בשל תכונותיהם השונות נעשה במחצבי המיקה שימוש בתעשיות השונות : בתעשיית הבנייה כחומר מילוי נגד סדקים באספלט ובבטון ובתעשייה האלקטרוניקה חומר מבודד בציוד אלקטרוני. בנוסף, מחצבי המיקה משמשים כחומר סיכה נוגד עובש במוצרי גומי שונים כמו צמיגים, בצבעים ובטפטים.

הודות לצבעוניותם הרבה מחצבי המיקה מהווים את הבסיס לתעשיית האיפור המינרלי. כמו כן, הודות לברק טבעי שלהם הם משמשים כבסיס למוצרי איפור עם אפקט מנצנץ כמו שימר. למעשה, מחצבי מיקה משמשים לאיפור עוד מימי האדם הקדמון ויש הסוברים שזהו מקור שמם: מיקאר (Micar ) היא מילה בלטינית משמשת לתיאור דבר מה מבריק ומנצנץ במיוחד. כיום שימוש במחצבי המיקה באיפור המינרלי כה נפוץ שאין איפור מינרלי שאינו מכיל אותם.

אז איפה הבעיה?

איפור מינרלי נחשב בטוח יותר לשימוש מאשר איפור רגיל כי הוא אינו מכיל אלכוהול, פראבנים, טלק, בשמים, וחומרים סינתטיים. יתרונותיו של האיפור המינרלי נעוצים בכך שהוא מורכב מחומרים טבעיים שאינם גורמים לאלרגיות, לסתימת נקבוביות, לפטריות עקב מגע עם אצבעות או חמצן ואינו מייבש את העור או מזיק לו. ואף יותר מכך, ישנם רופאי עור הטוענים שאיפור מינרלי טהור לא רק שאינו גורם לתופעות אלרגיה, אלא אף משפר את עור הפנים ועוזר לטפל בבעיות שונות כגון רוזסיאה או אקזמה.

הבעיה שהיא שמוצרי קוסמטיקה המבוססים על מיקה אינם בדיוק טבעיים. הם אמנם מבוססים על מחצבי המיקה הטבעיים אך פה נגמר הדמיון ומתחילה התעשייה: כדי לשמור על רמת נקיונם של המחצבים ולהפוך אותם למותרים לשימוש קוסמטי, מעבדים אותם במעבדה. אבקת המיקה הלבנה, מופקת מהמינרל הטבעי מוסקובייט. אך המיקה הצבעונית בחלקה הגדול היא יצירת מעבדה המבוססת על המחצב הטבעי אך למעשה היא רק "זהה באופן כימי" (chemically identical) לצורה הטבעית, כיוון שהמחצבים הטבעיים מכילים כמויות גדולות של עופרת, כספית וקדמיום, הרעילים לנו, ומחיר הניקוי של רעלים אלה גבוה מידי.

הייתרון ליצירת המיקה במעבדה הוא ברור: מחיר הייצור נמוך משמעותית ממחיר ניקוי וטיהור המחצבים הטבעיים. בנוסף, במעבדה קיימת אפשרות של יצירת גוונים שאינם קיימים בטבע. אבל מה עם ה"טבעיות"?
על מנת לייצר מיקה באופן שתהיה "זהה למקור הטבעי", מדמים במעבדה את תנאי הטמפרטורה, הלחץ והרכיבים השונים שיוצרים את הגוונים השונים בסלעים. בדומה לאופן בו מגדלים יהלומים תרבותיים. והתוצאה בהחלט מראה את אותן התכונות הכימיות כשל המחצבים הטבעיים.

אז נכון, רוב צבעי המיקה ותחמוצות הברזל (אוקסידים) המשמשים כצבענים בעולם הקוסמטיקה, אינם 100% טבעיים. הם נוצרו במעבדה, תוך התבססות על מקורם הטבעי, ושמירה על תכונותיהם הכימיות הייחודיות. בסופו של התהליך אנו מקבלים פיגמנטים ייחודיים בעלי צבעים חזקים ועמוקים וגוני ביניים רבים. אבל החשיבות הרבה ביותר היא לעובדה שתוצרי המעבדה הללו הם נקיים מרעלים ומותרים לשימוש בריא.

ושוב אנו נתקלים במקרה בו לא כל הטבעי – בריא, ולא כל המלאכותי – אינו בריא.

וכאשר אני משתמשת במיקה בסבונים שלי, אני עושה זאת מתוך הידיעה שמדובר בחומר שאינו פוגע בגופינו ואינו מוסיף לו רעלים מיותרים!

אולי יעניין אותך...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מידע על אפשרויות המשלוח

טיפול
ההזמנה תצא אל חברת השילוח בתוך עד 3 ימי עסקים מקבלת אישור התשלום על ההזמנה, ובדרך כלל פחות מכך.
בתקופות של חגים או מבצעי מכירות גדולים עלול להיות עיכוב ביציאת ההזמנות.

סוגי המשלוחים באתר

שליח עד הבית/משרד: קבלת המשלוח בתוך 2 ימי עסקים מיום יציאת ההזמנה אל חברת השילוח, בין השעות 08:00-18:00.

משלוחים המיועדים להפצה באזורים חריגים (קיבוצים\מגזר ערבי\רמת הגולן\ בקעת הירדן וים המלח\אילת והערבה\עוטף עזה) – קבלת המשלוח תהיה בתוך 5 ימי עסקים.

**אין משלוחים ליישובים\כפרים מעבר לקו הירוק או בעלי סיכון בטחוני**

עלות השירות:
בהזמנות עד 250 ₪ – 29 שקלים
בהזמנות של 250 ₪ ומעלה – המשלוח חינם

איסוף עצמי: בשלב זה לצערנו לא קיימת אפשרות של איסוף עצמי. אנו מקווים שנוכל להוסיפה בעתיד.