ויגן פרנדלי
מסנני קרינה והסכנות שבהן

מסנן או מסכן?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

סכנה בשם מסנני קרינה

בשנים האחרונות כחלק מהתפתחות הקוסמטיקה הטבעית, צץ טרנד שלם של הכנת מסנני קרינה ביתיים כתחליף לאלה התעשייתיים, אבל האם הם באמת עובדים?

הרי מסנני הקרינה התעשייתיים עוברים בדיקות מקיפות במהלך ייצורם להוכחת יעילותם, הרי הם עמידים בפני מים וזיעה והוכח שמרכיביהם (כל אחד מהם לחוד וכולם ביחד) אינם יוצרים ריאקציה מסוכנת בחשיפתם לשמש,  כך שהם מאושרים לשימוש (למשל ע"י ה-FDA או משרד הבריאות הישראלי)

יחד עם זאת, מסנני קרינה תעשייתיים מכילים כימיקלים מסוכנים והורמונים שונים כמו הורמוני המין אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון. הורמוני מין אלו יכולים לגרום להתפתחות מינית מוקדמת אצל בנות ולאשכים טמירים אצל בנים. בנוסף, הורמוני מין מקושרים לבעיות פוריות שונות ולסוגים שונים של מחלת הסרט, כדוגמת: סרטן השד והשחלות בקרב נשים וסרטם הערמונית בקרב גברים.

השמש הישראלית לא משאירה לנו ברירה אלא להגן על העור מפני הקרינה ואנו חייבים להימרח, אז מה לבחור? בניגוד לרוב מוצרי הטיפוח שמומלץ להימנע מהתעשייתיים מלאי הכימיקלים, דווקא במסנני קרינה הוכח כי אלה תוצרת בית מסוכנים ממסנני קרינה תעשייתיים מהסיבות הבאות:

  • מסנני קרינה תוצרת בית אינם מציעים הגנה משולבת כנגד כל קרני השמש המסוכנות: קרני UVA שגורמות לקמטים וקרני UVB שגורמות לסרטן העור מלנומה, לכוויות שמש ולנזקי עור.

למעשה, מסכנני קרינה אלו לעיתים יותר מסוכנים מקרינת השמש עצמה כי הם מאיצים את השיזוף. האמת היא שמסנני קרינה ביתיים דווקא מעלים את הסיכון ללקות בסרטן עור ולא ההיפך. בניגוד לחסרונות המינוריים של מוצרי טיפוח ביתיים אחרים (למשל יום שיער רע במקרה של שמפו ביתי גרוע) קרם הגנה תוצרת בית פשוט מסוכן !

  • מסנני קרינה תוצרת בית, כמו שאר מוצרי הקוסמטיקה והטיפוח הטבעיים, מורכבים לרוב משמנים שהם אמנם טבעיים אבל דווקא גורמים לכוויות: שמן גזר, שמן קוקוס, שמן חוחובה, שמן אפרסק, שמן שקדים ועוד. שמנים אלו קולטים את אור השמש והופכים את קרינת השמש לחדירה יותר לגוף. אמנם שמנים טבעיים (למשל שמן קוקוס) מגנים מהשמש אבל מקור הגנה זו בתכונותיהם נוגדות הדלקת ותו לא. בכל מקרה, שמנים טבעיים אינם מקנים הגנה מפני השמש שעולה על SPF 30 במקרה הטוב.

האמת היא שגם אם כל החומרים במסנן הקרינה הביתי יעילים כל אחד בפני עצמו  מלאכת ערבובם היא אמנות וזה ממש לא אומר שהערבוב יהיה אפקטיבי ולמעשה, אם אתן עושות את זה לא נכון אתן אפילו מסתכנות ביצירה של עובש וחיידקים.

חשוב להדגיש כי ביצירת קרם הגנה איכותי צריך לקחת בחשבון משתנים רבים כמו סוג העור, הפעילויות שבהן תשתתפו, רמת ההזעה שלכן וכמובן את הריאקציה בין המרכיבים השונים ובינם לבין השמש. למעשה, אף פעם לא תוכלו לדעת בוודאות כמה הגנה באמת יש בקרם ומה מידת יעילותו. למען האמת, אם קרם ההגנה הביתי עבד בזמן נתון אין כל ערבות שהוא יעבוד בזמן אחר.

אז איך בכל אופן לא להתפשר על הגנה בריאה? אם אתן רוצות להשתמש במסנן קרינה מקדם הגנה ובריאות, רכשו אחד ללא חומרים כימיים או הורמונים. (תתפלאו אבל יש מסנני קרינה תעשייתיים כאלו) אם אתן מעדיפות מסנן קרינה ביתי (לא מומלץ אבל הבחירה בידכן) וודאו שהוא מכיל תחמוצת אבץ או תחמוצת טיטניום, מרכיבים טבעיים שבאמת מגנים מהשמש.

כדאי לזכור שבמסנני קרינה טבעיים רמת ההגנה מהשמש (SPF) לרוב נמוכה יותר ממקביליהם התעשייתיים. המשמעות היא שיש למרוח את קרם ההגנה בתכיפות רבה יותר מאשר קרם תעשייתי.

והפתרון הטוב מכולם?

בתור גי'נג'ית אמיתית למדתי על בשרי, תרתי משמע, שעדיף פשוט לא להיחשף לשמש.  אף מסנן קרינה לא נותן הגנה של 100% מהקרינה ותמיד כדאי באמצעי הגנה טבעיים: כובע רחב שוליים ושרוולים ארוכים גם בחורף הישראלי שטוף השמש ובטח בקיץ האכזרי שלנו. אגב, פוסט זה בוסס על מאמרים ממקומות קרים (אנגליה וניו יורק) ובארצנו החמה יש להקפיד על כך שבעתיים.

אולי יעניין אותך...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מידע על אפשרויות המשלוח

טיפול
ההזמנה תצא אל חברת השילוח בתוך עד 3 ימי עסקים מקבלת אישור התשלום על ההזמנה, ובדרך כלל פחות מכך.
בתקופות של חגים או מבצעי מכירות גדולים עלול להיות עיכוב ביציאת ההזמנות.

סוגי המשלוחים באתר

שליח עד הבית/משרד: קבלת המשלוח בתוך 2 ימי עסקים מיום יציאת ההזמנה אל חברת השילוח, בין השעות 08:00-18:00.

משלוחים המיועדים להפצה באזורים חריגים (קיבוצים\מגזר ערבי\רמת הגולן\ בקעת הירדן וים המלח\אילת והערבה\עוטף עזה) – קבלת המשלוח תהיה בתוך 5 ימי עסקים.

**אין משלוחים ליישובים\כפרים מעבר לקו הירוק או בעלי סיכון בטחוני**

עלות השירות:
בהזמנות עד 250 ₪ – 29 שקלים
בהזמנות של 250 ₪ ומעלה – המשלוח חינם

איסוף עצמי: בשלב זה לצערנו לא קיימת אפשרות של איסוף עצמי. אנו מקווים שנוכל להוסיפה בעתיד.