ויגן פרנדלי

פראבנים – הוציאו את השד מהבקבוק שלי!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

הפראבנים הם משפחה של חומרים משמרים שכוללת את המתיל-פראבן, האתיל-פראבן והפרופיל-פראבן. הפראבנים הם החומרים המשמרים הנפוצים ביותר ב-70 השנים האחרונות במוצרי טיפוח שונים כמו דאודורנטים, סבונים, קרמים ועוד. למעשה, כמעט כל מוצר קוסמטי בימינו מכיל פראבנים כאלה ואחרים והם מופיעים בשמות שונים, כמו למשל: methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben, isobutylparaben ולפעמים החומרים הללו "מתחבאים" תחת שמות מקוצרים כגון "מתיל", "פרופיל" , "בנזיל", "בוטיל" ודומיהם.

יש שתי סיבות לשימוש בפראבנים:

  1. הם חומרים משמרים זולים ומחליפים בהצלחה חומרים משמרים מסוכנים אחרים כמו פורמלין.
  2. הם יעילים במניעת היווצרותם של פטריות וחיידקים במוצרי הטיפוח שגורמים להירקבות המוצר.

למה בכלל צריך אותם?

מוצרי טיפוח עשויים להכיל מים, המהווים בית גידול אידיאלי לעובש, בקטריות וחיידקים. בנוסף, המוצרים חשופים ללחות, כיוון שאנו מחזיקים אותם בדרך כלל בחדר האמבטיה. אפילו הכנה של המוצרים בסביבה סטרילית, סגירתם במיכלי ואקום/שפורפרות והכנסתם למקרר לא תמנע את התקלקלות המוצר. מה גם שמאחר שהעור אינו סטרילי, אין שום דרישה מצד רשויות הבריאות שמוצרים קוסמטיים יהיו סטריליים. ומכיוון שאת רוב הבקטריות והחיידקים אפשר לראות רק במיקרוסקופ, גדולים הסיכויים שאפילו לא תדעי שהמוצר שברשותך נגוע בהם.

לכן חשוב מאוד שמוצרי הטיפוח יכילו חומרים משמרים, המונעים עובש, פטריות, וחיידקים. יתרה מזאת, הנחיות משפטיות של האיחוד האירופי (ומדינת ישראל פועלת על פי רוב לפי הדירקטיבה האירופית) מחייבות להשתמש בחומרים משמרים בכל מוצר שמכיל מים, כולל מוצרי טיפוח. וכשאנו אומרים "מים", הכוונה היא גם למים מזוקקים, גם לתמציות צמחיות שונות, גם לג'ל על כל סוגיו (כן, כן, גם ג'ל אלורה!) וגם לגליצרין צמחי. כל אלה (ולא רק הם) הם חומרים המכילים כמויות גדולות של מים ולכן מחייבים שימוש בחומר משמר.

למה לפראבנים כחומרים משמרים יש תדמית כל כך גרועה?

הפראבנים חשודים כמעוררי מחלות, כגורמי אלרגיה וגירויי עור וכמעוררי סרטן, במיוחד סרטן השד. הסיבה לכך היא שפראבנים דומים בפעולתן לאסטרוגן, ההורמון הנשי שכמויות גדולות ממנו הוכחו כגורמות לסרטן השד. פראבנים התגלו ברקמות שחולות בסרטן השד ועלה חשד שהסיבה לכך היא הפראבנים שנמצאים בדאודורנטים, כי רוב מקרי הסרטן התגלו באזורים שקרובים לבית השחי. כמו כן, נשים שהשתמשו בדאודורנט בגיל צעיר יותר ובתכיפות רבה חלו בסרטן השד בגיל צעיר יותר.

כתוצאה מכך ה-FDA (מנהל התרופות והמזון האמריקאי) הוציא הנחיה להפחית את כמות החומרים המשמרים במוצרי הטיפוח השונים. ביולי 2016 גם משרד הבריאות הישראלי הוציא הנחייה דומה. הפאניקה העולמית הביאה לכך שחברות קוסמטיקה רבות משקיעות מאמצים גדולים בהורדת הפראבנים ממוצריהם. ומוצרי טיפוח רבים כיום הם paraben-free, כלומר החומרים המשמרים שבמוצר אינם פראבנים אלא חומרי משמרים אחרים.

אבל האם התדמית השלילית מוצדקת?

הפראבנים אמנם נספגים בגוף אך לגוף יש את היכולת לפרק אותם ולהפריש אותם בשתן. כמו כן, פראבנים יוצרים גירוי בעור ואלרגיה רק אם רמתם במוצר היא 5-15%, עשרות מונים מזו שנמצאת בפועל במוצרי הטיפוח השונים. רק כדי לסבר את האוזן הרמה המקסימלית של פראבנים במוצרי הטיפוח היא 0.3%, ולפעמים אפילו פחות. תעשו לבד את החשבון…

ומה עם סרטן השד?

האסטרוגן הטבעי חזק אלפי מונים מה"אסטרוגן" שבפראבנים והוכח שלסרטן השד גורמי סיכון שאינם הפראבנים. למעשה, גם נשים שלא השתמשו בתכיפות רבה בדאודורנטים שהכילו פראבנים חלו בסרטן השד. כמו כן, לא הוכח שהפראבנים שנמצאו ברקמות החולות בסרטן השד הם אלו שגרמו לסרטן. ויתרה מכך: לא הוכח שהפראבנים שנמצאו ברקמות החולות הגיעו ממקור חיצוני, למשל מוצרי טיפוח.

אז מה אצלי?

אמנם עד כה לא הוכח קשר ישיר בין שימוש בפראבנים למחלת הסרטן, וישנם מחקרים המראים שרמה קטנה של פראבנים אינה מזיקה אבל אני לא לוקחת סיכון. אני מאמינה ש"עדיף להיות זהירים מידי מאשר להצטער אחר-כך" ועד שהמדע יגיע להחלטה חד משמעית, אני כבר החלטתי: במוצרים שלי אני עושה שימוש רק בחומרים משמרים עדינים ביותר ואני לא משתמשת בפראבנים בכלל!

למעשה, כל התחזיות מראות שתוך עשור הפראבנים ייעלמו מהעולם, אז למה לא להתחיל כבר עכשיו? בואו להקדים את זמנכן ולנסות מוצרי טיפוח נטולי פראבנים.

אולי יעניין אותך...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מידע על אפשרויות המשלוח

טיפול
ההזמנה תצא אל חברת השילוח בתוך עד 3 ימי עסקים מקבלת אישור התשלום על ההזמנה, ובדרך כלל פחות מכך.
בתקופות של חגים או מבצעי מכירות גדולים עלול להיות עיכוב ביציאת ההזמנות.

סוגי המשלוחים באתר

שליח עד הבית/משרד: קבלת המשלוח בתוך 2 ימי עסקים מיום יציאת ההזמנה אל חברת השילוח, בין השעות 08:00-18:00.

משלוחים המיועדים להפצה באזורים חריגים (קיבוצים\מגזר ערבי\רמת הגולן\ בקעת הירדן וים המלח\אילת והערבה\עוטף עזה) – קבלת המשלוח תהיה בתוך 5 ימי עסקים.

**אין משלוחים ליישובים\כפרים מעבר לקו הירוק או בעלי סיכון בטחוני**

עלות השירות:
בהזמנות עד 250 ₪ – 29 שקלים
בהזמנות של 250 ₪ ומעלה – המשלוח חינם

איסוף עצמי: בשלב זה לצערנו לא קיימת אפשרות של איסוף עצמי. אנו מקווים שנוכל להוסיפה בעתיד.