ויגן פרנדלי

צטיל אלכוהול – אלכוהול שהוא לא אלכוהולי…

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

צטיל אלכוהול היא חומצה אלכוהולית שהתגלתה לראשונה ב-1817 כנגזרת שומנית של תעשיית ציד הלוויתנים. בתחילה הפיקו את חומר הגלם מבעלי חיים, בעיקר לווייתנים או כמוצר לוואי מתעשיית הנפט. כיום החומר מופק מצמחים שונים כמו קקאו, קוקוס ודקלים כי הפקתו מצמחים זולה יותר כלכלית. אמנם יש בכך גם תרומה אקולוגית אבל בעסקים כמו בעסקים הכסף מדבר ולא האקולוגיה.

למעשה, צטיל אלכוהול הוא תערובת כימית של מבנה מולקולרי המבוסס על פחמן וחמצן.  מכיוון שהחומר אינו אלכוהול שמיוצר ע"י תסיסה אלא חומצת אלכוהול שהיא שמן מסיס, גם מוסלמים שנמנעים משימוש באלכוהול מסיבות דתיות יכולים להשתמש בו. בנוסף, למרות שמו צטיל אלכוהול אינו מייבש את העור כמו שעושה האלכוהול, אלא בדיוק להיפך : זהו חומר דוחה מים שאינו מתמוסס במים ויש לו חיי מדף ארוכים.

הודות לתכונות אלו צטיל אלכוהול משמש כחומר גלם מתחלב, מייצב ומעבה במוצרי קוסמטיקה שונים : שמפו ומרכך לשיער וכן כחומר יסוד בקרמים שונים לעור: קרמי לחות, קרמים למניעת עור יבש ומחוספס, קרמי הגנה, קרמים לטיפול בקשקשים ובגרויי עור שונים כמו תפרחת חיתולים. בנוסף, נעשה שימוש בצטיל אלכוהול כחומר גלם בצבעי שיער ובשפתונים לשפתיים יבשות.

צטיל אלכוהול כחומר גלם מאפשר את ההקצפה במוצרי קוסמטיקה שונים ומעניק להם נפח וצמיגות. למעשה, צטיל אלכוהול הוא זה שמאפשר את תחושת המשיות בקרמים והשמנוניות שלו מאפשרת ספיגה מהירה. מסיבה זו בעבר שימש צטיל אלכוהול גם כחומר סיכה בתעשיית הרכב ובתעשיית הכבדות.

צטיל אלכוהול כחומר גלם נחשב לאחד מחומרי הגלם שרעילותם נמוכה במיוחד. צטיל אלכוהול מאושר לשימוש ע"י ה-FDA  (מינהל התרופות והמזון האמריקאי) כתוסף מזון וכמוצר קוסמטי ואישור זה חודש ב-2005. גם רשות הקוסמטיקה של האיחוד האירופי מתירה להשתמש במוצרים מחומר זה בתנאי אחד : כאשר מקור החומר צמחי.

כדי להוסיף לבלבול, צטיל אלכוהול אמנם מבוסס על חומצה פלאמיטית אבל הוא לא בהכרח מיוצר משמן דקלים. שמן דקלים הוא חומר גלם עליו כבר כתבתי בעבר, שלהפקתו מנצלים כוח אדם זול במדינות עולם שלישי ובעיקר משמידים את יערות הגשם. אמנם יש כיום שמני דקל בר-קיימא אבל אני לא לוקחת את הסיכון.

ככלל אני לא משתמשת יותר בשמן דקלים במוצרים שלי, כולל מוצרים שמכילים צטיל אלכוהול. אני מקפידה להשתמש בצטיל אלכוהול שמקורו בקקאו ולא בשמן דקלים. ככה מתקבלים מוצרים איכותיים שאינם פוגעים בסביבה וזה מבחינתי פתרון מנצח.

אולי יעניין אותך...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מידע על אפשרויות המשלוח

טיפול
ההזמנה תצא אל חברת השילוח בתוך עד 3 ימי עסקים מקבלת אישור התשלום על ההזמנה, ובדרך כלל פחות מכך.
בתקופות של חגים או מבצעי מכירות גדולים עלול להיות עיכוב ביציאת ההזמנות.

סוגי המשלוחים באתר

שליח עד הבית/משרד: קבלת המשלוח בתוך 2 ימי עסקים מיום יציאת ההזמנה אל חברת השילוח, בין השעות 08:00-18:00.

משלוחים המיועדים להפצה באזורים חריגים (קיבוצים\מגזר ערבי\רמת הגולן\ בקעת הירדן וים המלח\אילת והערבה\עוטף עזה) – קבלת המשלוח תהיה בתוך 5 ימי עסקים.

**אין משלוחים ליישובים\כפרים מעבר לקו הירוק או בעלי סיכון בטחוני**

עלות השירות:
בהזמנות עד 250 ₪ – 29 שקלים
בהזמנות של 250 ₪ ומעלה – המשלוח חינם

איסוף עצמי: בשלב זה לצערנו לא קיימת אפשרות של איסוף עצמי. אנו מקווים שנוכל להוסיפה בעתיד.