ויגן פרנדלי

ציקלומטיקון – עמק הסיליקון זה כאן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

אם גם אתן מחפשות מוצרים ללא רעלים בטח גם אתן נמנעות מסיליקון למיניו השונים. ואתן כמובן צודקות כי הסיליקון הוא חומר גלם רעיל ומזיק גם במוצרי הקוסמטיקה. למשל הוא מצפה את העור בצורה כמעט הרמטית שאינה מאפשרת את תהליך האוורור הטבעי. בנוסף, השילוב בין זיעה לסיליקון יכול לגרום לגירוי העור וסיליקון בשיער מצריך חפיפה תכופה. וזה עוד כלום לעומת הנתון הבא לגבי הנזק האקולוגי של הסיליקון: הידעתן שלסיליקון לוקח כ-400-500 שנה להתפרק מבחינה ביולוגית?

ציקלומטיקון הוא אמנם חומר גלם ממשפחת סיליקון אבל הוא נחשב לבן חורג ול"כבשה השחורה" :הוא כולל בתוכו את כל היתרונות של משפחת הסיליקון כמו מריחה קלה ואחידה, הענקת תחושה משיית ולא דביקה, הגנה על העור והענקת ברק. אבל בניגוד לבני משפחתו האחרים, ציקלומטיקון כלל לא נספג לתוך העור עקב גודלו הרב ואינו צובר לכלוך כמוהם. אולי הציקלומטיקון הוא בן חורג אבל ללא ספק הוא מוצלח יותר משאר בני המשפחה. משפחה לא בוחרים כבר אמרתי?

אז מה זה בעצם?

ציקלומטיקון הוא חומר גלם סינתטי שמיוצר במעבדה החל משנות ה-80, אך הודות למבנהו הכימי הוא מתפשט בקלות ובאופן שווה על פני העור מבלי לחדור אליו, והוא מתאדה ונעלם באוויר עם הזמן. למעשה, מוצרי קוסמטיקה מבוססי ציקלומטיקון כחומר גלם מאפשרים לחומרים פעילים אחרים לעשות את העבודה : לחדור לכל חלקי העור באופן שווה כמו למשל לצורך טיפול בעור עם צלקות אקנה. למעשה, ציקלומטיקון הוא חומר הגלם שמהווה את הבסיס לפעולה המוצלחת של חומרי גלם אחרים.

בנוסף, ציקלומטיקון כחומר גלם אינו גורם לקומודונים (ה"שחורים") והוא מאפשר פעולה בטוחה ומהירה במוצרי קוסמטיקה שונים : מוצרי שיער שונים, שמני אמבט, מטהרי אוויר, בשמים, שפתונים, מייק-אפ ועוד. הציקלומטיקון מחליף בהצלחה את חומרי הגלם שעל בסיס נפט. והכי חשוב – לציקלומטיקון יכולת אידוי שמסייעת לייבוש מהיר של השיער, למשל במוצרים לסירוק קל של שיער מתולתל.

אמנם עלו חששות שהציקלומטיקון פוגע בסביבה ובבעלי החיים, אבל מחקר מ-2008 של משרדי הבריאות והסביבה בקנדה הוכיח שמינון נמוך של החומר (עד 12%) אינו מזיק.  המחקר קבע שהחומר רעיל רק במידה ומינונו עולה של 100 מ"ג לק"ג משקל ביום, כלומר אדם ששוקל 50 ק"ג צריך להשתמש ב-5000 מ"ג כל יום. אני לא יודעת כמה אתן שוקלות, אבל בכל מקרה קשה מאוד (עד בלתי אפשרי) להשתמש בחומר גלם בודד ברמת מינון שכזו.

לעומת עמיתיו הקנדיים מינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA ) מקל את השימוש במוצרים מבוססי ציקלומטיקון. ה-FDA מתיר שימוש במינון של 15% אך הסיכוי להגיע למינון זה אינו סביר. הסיבה לכך היא שיכולת ספיגת החומר ע"י העור האנושי היא מקסימום 1%, כ-10% פחות מהמינון שנחשב לסיכון בריאותי וסביבתי ע"י הקנדים המחמירים. בקיצור – המינונים המותרים פשוט אינם אפשריים ואינם עומדים במבחן המציאות כי החומר אינו חודר לעור.

ואם אתן רוצות להיות ממש רגועות, כדאי שתדעו שאני מחמירה אפילו יותר מהקנדים ומהאמריקאים בכל הנוגע למינון החומר במוצריי. אני משתמשת במינון מקסימלי של 2% והסיבה לכך אינה אקולוגית אלא רפואית. מינון זה מבטיח שגם בעלי עור רגיש יוכלו להינות מחומר הגלם הזה בלי להסתכן.

אולי יעניין אותך...

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מידע על אפשרויות המשלוח

טיפול
ההזמנה תצא אל חברת השילוח בתוך עד 3 ימי עסקים מקבלת אישור התשלום על ההזמנה, ובדרך כלל פחות מכך.
בתקופות של חגים או מבצעי מכירות גדולים עלול להיות עיכוב ביציאת ההזמנות.

סוגי המשלוחים באתר

שליח עד הבית/משרד: קבלת המשלוח בתוך 2 ימי עסקים מיום יציאת ההזמנה אל חברת השילוח, בין השעות 08:00-18:00.

משלוחים המיועדים להפצה באזורים חריגים (קיבוצים\מגזר ערבי\רמת הגולן\ בקעת הירדן וים המלח\אילת והערבה\עוטף עזה) – קבלת המשלוח תהיה בתוך 5 ימי עסקים.

**אין משלוחים ליישובים\כפרים מעבר לקו הירוק או בעלי סיכון בטחוני**

עלות השירות:
בהזמנות עד 250 ₪ – 29 שקלים
בהזמנות של 250 ₪ ומעלה – המשלוח חינם

איסוף עצמי: בשלב זה לצערנו לא קיימת אפשרות של איסוף עצמי. אנו מקווים שנוכל להוסיפה בעתיד.