ויגן פרנדלי

שמפו – למה בעצם?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

לפני זמן מה דיברנו על החומרים הרעים שיש בסבון המסחרי ועל הצורך לעבור לסבון טבעי. אבל חלק מהאנשים לקחו את זה צעד אחד יותר מידי קדימה, והתחילו להשתמש בסבון המוצק הטבעי גם בתור שמפו. זה לא מפתיע וההיסטוריה מלמדת שהם לא הראשונים, אבל… זה בהחלט לא משהו שיתאים לכל אחד!  אז בואו ונבין למה.

מהו השמפו?

על ההיסטוריה והמקורות כבר דיברנו במאמר הקודם. אבל ת'כלס, מה בכלל עושים איתו?
מטרת השמפו היא לנקות את השיער ולהקל על סידורו. השמפו הוא חומר פעיל, שבהקצפתו עם מים מאפשר לנקות את השיער והקרקפת מלכלוך ומזהמים סביבתיים אחרים, מהפרשות הסבום (השומן הטבעי שעורנו מפריש), מזיעה, מקרנוציטים מחוסלים (=תאי עור הקרקפת המתים שאני מכירים בתור קשקשים) ומשרידים שמנוניים של מוצרי הטיפוח שלנו כגון שמנים, קרמים וספריי לשיער.

הדרך בה השמפו מנקה היא ההקצפה. הקצף גורם לכך שהלכלוך מתפרק וצף מעליו, ואז השטיפה מסירה את הקצף יחד עם הלכלוך. אבל אם באמת ננקה את הקרקפת והשיער באופן כל כך מחלט, השיער יישאר יבש, קשה ובלתי ניתן לסידור. לכן האתגר העיקרי של השמפו הוא מצד אחד – להסיר מספיק שומן כדי להשאיר את השיער נקי, ומצד שני – להוסיף לחות לקרקפת, להרגיע אותה ולהשאיר את השיער רך, מבריק וקל לסידור. ולכן חשוב שהשמפו יאפשר שני דברים: מצד אחד – הוא יקציף היטב על מנת שכל הלכלוך יצוף ויוסר, ומצד שני – השמפו צריך להכיל רכיבים שיחזירו לשיער את הלחות שהוסרה במהלך השימוש.

קצת כימיה אנושית

השערה מורכבת בעיקר מקרטין (כ-85%), מים(12%-15%) וחומצות שומן (כ-3%). הקרטין הוא חלבון סיבי שנוצר בתאים ייחודיים בגוף. קיימים סוגים שונים של קרטין הנבדלים זה מזה בהרכב חומצות האמינו שלהם ובקשרים שביניהם.

מקור: https://shop.eck-tech.com/product.sc?productId=441
מקור: http://designessentials.nl/hair-structure

מבנה השערה מכיל 3 חלקים: הקוטיקולה – שכבה של תאי קרטין שחופפים אחד לשני (כמו מבני רעפים) שתפקידה להגן על השערה, הקורטקס – שכבה של פיגמנט (מלנין) ושל לחות (מים ושומן) והמדולה – מרכז השערה, שקיים אצל בעלי שיער עבה וכהה אבל לא קיים אצל בעלי שיער בהיר ודק.

רמת ה-PH של סיב השערה באופן טבעי היא 3.67. הקרקפת לעומת זאת, קרובה יותר לחומציות עורנו, וה-PH שלה הוא בסביבות 5. פעולות שונות שאנו עושים על השיער כגון: צביעה, החלקות/סילסול וכדומה, יוצרים סביבה שבה רמת ה-PH גבוהה מידי לשערה, כלומר – בסיסית במקום חומצית.

לכן שמפו, כדי שיטפל היטב בשיער ובקרקפת, צריך להיות בעל PH שאינו גבוה מ-5.5.

פה קבור הכלב!

סבון טבעי לא יכול להיות בעל PH נמוך מ-7.5 ואפילו 8. כך הוא נוצר ואין איך לשנות את זה. כל ניסיון להוריד עוד יותר את ה-PH של הסבון יגרום לכך שלא יווצר סבון. משמעות הדבר היא שסבונים טבעיים אינם מאוזנים עם חומציות השיער שלנו. ובעת חפיפת השיער עם מוצר שאינו מאוזן עם חומציות השערה, קוטיקולת השיער שלנו תיפתח. זה יוביל לכניסה של מזהמים שונים לאיזור קורטקס השערה. זו סיבה לנזק מכני חמור לשיער, וברגע שנוצר נזק כזה, קשה מאוד לתקן אותו.

מקור: https://bit.ly/3413LMc
מקור: https://bit.ly/3dMewXp

נקודה חשובה נוספת היא, שהסבונים הטבעיים אינם מסיסים במים קשים (כמו אצלינו), טוב כמו רוב פעילי השטח (חומרים מקציפים שהם אל-סבון). בנוכחות הסידן שבמים, מולקולות הסבון מפורקות ומומרות למלחים לא מסיסים כגון מלחי סידן או מלחי מגנזיום של חומצות שומן. על העור – זה לא עניין גדול וזה פשוט נשטף עם המים. אבל בתוך השיער ועל הקרקפת זה מצטבר ומשאיר את השיער דהוי וחסר ברק. הסבון הטבעי גם יקציף פחות טוב אם יש מתכות במים – ורוב המים מכילים הרבה מאוד יוני מתכת. ואם ניסיתם כבר, אז ראיתם שהסבון הטבעי גם מקציף פחות טוב בנוכחות שמן ושומן, ולכן הוא יקציף פחות טוב על השיער בנוכחות השומנים הרבים שמצטברים בתוכו. ואם הוא מקציף פחות טוב, הוא גם מנקה פחות טוב…

אבל ההיסטוריה…

נכון, בעבר הרחוק אנשים חפפו את השער עם סבון. ואפילו עם סבון גס במיוחד, כזה שמתאים גם לניקוי השירותים!  אבל אל תשכחו, בעבר המים לא היו כל כך קשים ומלאי מתכות… לכן השפעת הסבון היתה חמורה הרבה פחות משהיא היום.

חוץ מזה, הנה כמה דוגמה נוספת לבעיה מן העבר:
במאה ה-16 – ההודים התחילו לחפוף את שערם עם תערובת אגוזי הסבון, וכתוצאה מכך היה שערם רך ומבריק. נכון – תערובת אגוזי הסבון והצמחים האחרים יוצרת למעשה אל-סבון. היא עשויה מחומרים מקציפים שונים, אך ללא הרכיב הבסיסי שיוצר את הסבון הטבעי.

ולעומת זאת, באותה התקופה גם באינדונזיה השכנה יצרו מוצר דומה. הם ערבבו מים עם קש ועם אפר שנותר לאחר שריפת קליפות צמחים שונות. הבעיה היתה שהתערובת הזו הותירה את השיער יבש במיוחד ולכן נהגו למרוח שמנים שונים על השיער מייד לאחר השטיפה. אז קבלו אנקדוטה נחמדה: האפר שנותר לאחר שריפת קליפות הצמחים הוא למעשה אשלגן הידרוקסיד – אותו החומר הבסיסי בו משתמשים היום בעת הכנת הסבון הטבעי! כך אותם אינדונזים גילו כבר במאה ה-16 שלא כדאי לחפוף עם סבון טבעי….

מסקנה

בהתחשב במכלול התכונות של הסבון הטבעי, חפיפת השיער בו תיתן אחת מהתוצאות הבאות: או שהשיער יהיה לא נקי, יישארו בו שאריות שומן ולכלוך שאינן נשטפות והתחושה תהיה של שיער דביק וחסר ברק, או שהשיער יהיה "נקי מידי" – הוא יופשט מכל השומן והלחות הטבעיים שבו והוא יישאר יבש, קשה ובלתי ניתן לסידור.

נכון, יש אנשים שמשתמשים בסבון טבעי כשמפו ואוהבים את זה. זכותם!   אישית, אני ממליצה לאותם האנשים תמיד לסיים את החפיפה בשטיפת השיער עם חומץ, כדי שלכל הפחות תתאפשר סגירת שכבת הקוטיקולה, כדי לא לתת למזהמים חיצוניים שונים לחדור אל תוך השערה ולהרוס אותה.

אבל לרובנו, תוצאות החפיפה עם סבון טבעי פשוט יהיו הרבה פחות מהממות (בלשון המעטה) ואם אתם מבין אותם האנשים, עכשיו אתם גם יודעים למה!

מוצרי השמפו המוצק שלנו:

שמפו מוצק שהוא לא סבון טבעי. זהו אל-סבון מחומרים טבעיים בלבד ובעל ph 5 המותאם במיוחד לשיער.
בנוסף – הוא לא מכיל מלחים, לא מכיל סולפטים, לא מכיל תוצרי נפט ולא חומרי שימור בעייתיים

אולי יעניין אותך...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מידע על אפשרויות המשלוח

טיפול
ההזמנה תצא אל חברת השילוח בתוך עד 3 ימי עסקים מקבלת אישור התשלום על ההזמנה, ובדרך כלל פחות מכך.
בתקופות של חגים או מבצעי מכירות גדולים עלול להיות עיכוב ביציאת ההזמנות.

סוגי המשלוחים באתר

שליח עד הבית/משרד: קבלת המשלוח בתוך 2 ימי עסקים מיום יציאת ההזמנה אל חברת השילוח, בין השעות 08:00-18:00.

משלוחים המיועדים להפצה באזורים חריגים (קיבוצים\מגזר ערבי\רמת הגולן\ בקעת הירדן וים המלח\אילת והערבה\עוטף עזה) – קבלת המשלוח תהיה בתוך 5 ימי עסקים.

**אין משלוחים ליישובים\כפרים מעבר לקו הירוק או בעלי סיכון בטחוני**

עלות השירות:
בהזמנות עד 250 ₪ – 29 שקלים
בהזמנות של 250 ₪ ומעלה – המשלוח חינם

איסוף עצמי: בשלב זה לצערנו לא קיימת אפשרות של איסוף עצמי. אנו מקווים שנוכל להוסיפה בעתיד.