על לקים תרמיים
על הסכנות שבתמציות אתריות
למה לא תמציות אתריות?
ספטמבר 28, 2016
דבש טהור
שנה טובה ומתוקה כל השנה
אוקטובר 6, 2016
לק תרמו-כרומי Giggly

לק תרמו-כרומי Giggly

מכירות את הבנות שתמיד קר להם? האמת היא שהן לא יוצאות דופן כי לכולנו יש את היכולת להגיב לטמפרטורה. אתן בטח יודעת שיש חיות שרגישות לכך אפילו יותר מכל הבחורות שתמיד קר להם (חיות בעלות דם קר כמו דובים, נחשים, חרדונים ועוד). לכל החומרים בעולם יש את היכולת לשנות גודל, צורה ונפח בהתאם לטמפרטורה, למשל מדחומים מודדים את חום הגוף בהתבסס על שינויי הכספית לטמפרטורות שונות. ותתפלאו, אפילו הטלפון הנייד שיש לכולנו מבוסס על אותה טכנולוגיה.

אבל איך זה קשור ללקים ? כמו שיש בגדים ושקי שינה תרמיים יש גם לקים תרמיים שמשנים צבע בתגובה לטמפרטורה. איך זה עובד? קצת כימיה. אני מבטיחה שזה ממש, אבל ממש קצת :

לקים תרמיים הם תרמוכרומטיים (תרמוס ביוונית זה חום וכרומו זה צבע) והם עושים שימוש בפיגמנט בשם leuco dyes. השימוש בפיגמנט leuco dyes הוא קל ולכן הוא משמש לייצור המוני של מוצרים, למשל ספלים שמשנים את צבעם לפי חום הנוזל שנמצא בהם. פיגמנט זה הוא כימיקל מבוסס פחמן שמורכב מכדורים זעירים בשם מיקרו קפסולות שגודלם 1-10 מיקרון (מאית עד אלפית המילימטר).

לקים תרמיים: החלק העליון מציג את הצבע ה

כדורים אלו כוללים 3 מרכיבים :

  • דיו – צבע כימיקלי שהופך לחסר צבע בתגובה לשילוב בינו לבין יון בשם H+
  • חומצה דלילה– כימיקל חסר צבע שיכול לעבור שינויים הפיכים בשילוב עם H+ מיודעינו
למעשה, שני המרכיבים רבים על אותו משאב, H+, כי אין מספיק ממנו לשניהם. במצבים מסוימים, H+ משתלב עם החומצה ואז הדיו הופך לצבעוני. במקרים אחרים, H+ מתחבר לדיו והופך את האחרון לחסר צבע.

המרכיב הנוסף הוא ממיס שמשמש כמבוגר האחראי בכל הסיפור. לממיס יש נקודת המסה (שבה הוא משתנה ממוצק לנוזל) והיא הטמפרטורה שבה משנה הלק את צבעו. כאשר הממיס מוצק (או קר) H+ מעדיף להתחבר לחומצה ואז הדיו נצבע. כאשר הממיס נוזלי (או חם) H+ מעדיף לחבור לדיו ואז הלק מאבד את צבעו.

שילוב של פיגמנטים נוספים בלקים יוצרים למעשה שינוי צבע בלק : כאשר רכיב הדיו חסר צבע רואים רק את הפיגמנט ואילו כאשר הדיו נצבע – צבע הלק הוא הצבע שמתקבל כתוצאה משילוב בין צבע הדיו וצבע הפיגמנט.

מדליק, לא?

לקים תרמיים: החלק העליון מציג את הצבע ה

הלק התרמי אינו שונה בהרבה מלקים אחרים, אבל מומלץ לאחסנו במקום קריר. למה? כי לקים שנחשפים לחום במשך זמן ממושך "נתקעים" במצב החם ולא משנים יותר את צבעם. בקיץ הישראלי אפילו הייתי ממליצה להשאיר את הלק התרמי במקרר.

בנוסף, לקים תרמיים נחשבים לסמיכים יותר מבחינת הפורמולה לעומת לקים אחרים, וחיי המדף שלהם נחשבים לקצרים יותר. הסיבה היא שהוספת הפיגמנט leuco dyes לבסיס הלק פוגעת בפיגמנט. למעשה, מרגע ערבוב הפיגמנט עם בסיס הלק, ה רק עניין של זמן עד שהפיגמנט יפסיק להגיב להחלפות הצבע. כמה זמן? זה תלוי בפיגמנט עצמו, כי כל פיגמנט מתנהג מעט אחרת בתגובה לשילובו עם בסיס הלק. למשל: צבעים המשולבים עם פיגמנט מטאלי יפסיקו את החלפת הצבע שלהם יחסית מוקדם יותר מאשר לקים בהם אין תוספת של פיגמנט מטאלי כלשהו.

מוכנה להפתעה לסיום? בלקים התרמיים שלי איבוד צבע יחסית קורה לאט במיוחד. למה? כי בסיס הלק מבוסס על חומרי גלם שאינם רעילים ולכן הם פוגעים פחות בפיגמנט.

אז אם טרם התוודעת ללקים תרמיים כדאי שתדעי שהם מהמוצרים הטרנדיים ביותר בתחום הלקים. אבל בכל מקרה אני ממליצה לוודא שאת אוהבת את שני צבעיו של הלק התרמי (הקר והחם) לפני כל רכישה. וכך תישארי יפה, אופנתית ומטופחת גם אם יירד שלג באוגוסט וגם אם יהיה חמסין בינואר.

הוידאו המופיע כאן צולם על-ידי http://www.squeakynails.com, בלוגרית מקסימה מהולנד, המדגימה את החלפת הצבעים של הלק התרמי Foolish Heart על ידי טבילת היד במים חמים.

2 Comments

  1. אבי שגיא הגיב:

    כתבה מעולה!! יש לך אתר יפיפה ומושקע. בהצלחה!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *