ויגן פרנדלי

5 דברים ש(אולי)לא ידעתם על זיעה ודיאודורנט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

לגוף האנושי, כמו לבעלי החיים בטבע, יש ריח אישי וייחודי, והוא המושך או הדוחה אותנו כלפי אנשים אחרים, ואותם כלפינו. הריח הוא תוצר של הגנטיקה שלנו, המאזן (או חוסר האיזון) ההורמונלי, התזונה שלנו ופעילות בלוטות ההזעה בגופנו.
תפקידה העיקרי של הזיעה הוא בשמירה על חום גוף תקין וסילוק עודפי החום. אך זיעה, בהיותה מופרשת החוצה מהגוף, תורמת גם לסילוק רעלים מתוך גופינו. לזיעה עצמה אין ריח, אבל על פני עורנו חיים חיידקים שמפרקים את הזיעה כאשר היא מצטברת שם. בתהליך פירוק הזיעה משתחררות חומצות שומן ואמוניה, והם הגורמים לריח הרע שאנו מכירים.
אספתי כמה עובדות מעניינות על הזיעה ושיטות הטיפול בה, והם עשויים לעניין גם אתכם.

1
יש בגופינו בין 2 ל-4 מליון בלוטות הזעה. לנשים יש יותר בלוטות הזעה מאשר לגברים, אך גברים מזיעים יותר (מפיקים יותר זיעה מהבלוטות שבגופם) מאשר נשים.
רוב בלוטות הזיעה בגופינו הן אקריניות: הן מפרישות מים ומלחים, אשר פירוקם אצל אנשים בריאים אינו מדיף ריח כלל.
אך חלק מבלוטות הזיעה הנמצאות בקרבת מערכת הלימפה, הן בלוטות אפוקריניות: הן מפרישות גם שומן וחלבון. פירוק חומרים אלה ע"י החיידקים שעל עורנו, גורם לריח הרע אותו אנו מזהים עם ריח גוף.
בסוג בלוטות הזיעה ובאופן הפעולה שלהן, אין הבדל בין נשים וגברים. לכן גם אין הבדל בין החומרים הפעילים בדאודורנט המיועד לנשים וזה המיועד לגברים. ההבדלים היחידים הם הריח… והכיתוב.
2
במדינות חמות ולחות כסרי לנקה, הודו, אפריקה ועוד, הארוחות החמות מכילות בדרך כלל תבלינים חריפים רבים לדוגמה פלפל הצ'ילי, קארי ואחרים. אכילת החריף החריף הזה גורמת להזעת יתר, ובכך עוזרת לגוף לסלק עודפי חום.
אולם התבלינים גם הם יוצאים מן הגוף עם הזיעה, ולכן לאלה האוכלים מזון כל כך מתובל, יש ריח גוף חריף וייחודי.
3
למרות שהמצרים הקדמונים הם אלה שהמציאו את רעיון בישום הגוף, הדאודורנט המסחרי הראשון קיים רק מסוף שנות ה-80 של המאה ה-19. בשנת 1888 נרשם הדאודורנט כסימן מסחרי, וחלפו עוד כ-15 שנה עד שנוצר רעיון דאודורנט האנטיפרספירנט.
מטרתו המקורית של הדאודורנט היתה אנטי בקטריאלית, כלומר – להרוג את הבקטריות והחיידקים הגורמים לריח הגוף. רק מאוחר יותר עלה הרעיון למנוע את ההזעה על ידי חסימה או סתימה של בלוטות ההזעה (אנטיפרספירנט).
4
דאודורנט אנטיפרספירנט מכיל מלחי אלומיניום החוסמים את בלוטות הזיעה האקריניות. אבל הבלוטות אינן נחסמות באופן מלא. למעשה, כאשר כתוב על הדאודורנט שהוא "יעיל למשך כל שעות היום", הוא יחסום מקסימום 20% מבלוטות הזיעה. ואם זה דאודורנט "חזק במיוחד", הוא עשוי לחסום עד 30% מבלוטות הזיעה.
החלק המעניין הוא, שכאשר חלק מבלוטות הזיעה חסומות, הגוף יודע ליצר יותר זיעה באיזורים אחרים. לכן יעילות דאודורנט האנטיפרספירנט הולכת ויורדת ככל שמשתמשים בו יותר.
לאחר מספר חודשים (ככל הנראה מדובר בחודשיים – שלושה), הגוף יפתח עמידות לאותם מלחי אלומיניום בהם אנו משתמשים, והדאודורנט יפסיק להיות יעיל עבורינו.
5
לא כולנו זקוקים לדאודורנט. אבל איך נדע אם אנחנו זקוקים לו או לא? על פי… שעוות האזניים. אם השעווה שלך לבנה, יבשה ומתפוררת, רוב הסיכויים שאין לך צורך של ממש בדאודורנט וריח הגוף שלך לא חריף בדרך כלל. אך אם השעווה שלך כהה ודביקה, לא כדאי לזרוק את הדאודורנט עדיין!
גן אחד מסוים בגופינו, שנקרא ABCC11, הוא הגן שקובע את סוג שעוות האזניים שלנו. אותו הגן ממש, אחראי בין השאר גם על כמות הזיעה בבית השחי. אם השעווה שלך היא מהסוג הרטוב, זה אומר שכמות הזיעה בבית השחי שלך תהיה יותר גדולה מאשר אלה שהשעווה שלהם היא מהסוג היבש.
עכשיו בואו ונחזור מעט אחורה, וניזכר בבלוטות הזיעה הקרובות למערכת הלימפה בגופינו. בית השחי הוא בהחלט אחד המרכזים הללו. מה שאומר אם כן, שהזיעה בבית השחי היא מהסוג שמדיף ניחוח חריף יותר. ואם בית השחי שלך מזיע יותר מאשר אצל אחרים…

אולי יעניין אותך...

7 תגובות

 1. מעניין…אז מה עושים? מה הפתרון שלכם לעניין?
  איך שומרים על ריח נעים בסביבה לאורך כל היום בלי אלומיניום ושאר רעלים?

  1. משתמשים בדאודורנט טבעי וכזה ללא אלומיניום וללא רעלים!
   כאן תוכלי לראות את הווריאציה שלנו לנושא, ויש עוד כמה חברות בארץ שמייצרות דאודורנט טבעי ללא כל הרעלים 🙂

   1. התחלתי להשתמש בדאודורנט שלכם לפני יומיים. בינתיים,קסם גדול!!! אין ריח של זיעה בכלל. נעים למרוח אותו. אני מתרגשת!!

  1. אין חוקים בנושא הזה. אצל כל אחד זה שונה, לכל אחד יש את ההרגלים שלו ואת רמת ההזעה שלו ובהתאמה לכך – את רמת הפירוק על-ידי החיידקים.
   לכן ההמלצה שלי היא פשוט בכל פעם שמרגישים צורך – מורחים. הגוף יודע הכי טוב מה מתאים לו.
   אני למשל מורחת פעם ביום. אני מכירה אנשים שמסתפקים בפעם ביומיים לעומת כאלה שאוהבים לשים פעמיים או שלוש ביום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מידע על אפשרויות המשלוח

טיפול
ההזמנה תצא אל חברת השילוח בתוך עד 3 ימי עסקים מקבלת אישור התשלום על ההזמנה, ובדרך כלל פחות מכך.
בתקופות של חגים או מבצעי מכירות גדולים עלול להיות עיכוב ביציאת ההזמנות.

סוגי המשלוחים באתר

שליח עד הבית/משרד: קבלת המשלוח בתוך 2 ימי עסקים מיום יציאת ההזמנה אל חברת השילוח, בין השעות 08:00-18:00.

משלוחים המיועדים להפצה באזורים חריגים (קיבוצים\מגזר ערבי\רמת הגולן\ בקעת הירדן וים המלח\אילת והערבה\עוטף עזה) – קבלת המשלוח תהיה בתוך 5 ימי עסקים.

**אין משלוחים ליישובים\כפרים מעבר לקו הירוק או בעלי סיכון בטחוני**

עלות השירות:
בהזמנות עד 250 ₪ – 29 שקלים
בהזמנות של 250 ₪ ומעלה – המשלוח חינם

איסוף עצמי: בשלב זה לצערנו לא קיימת אפשרות של איסוף עצמי. אנו מקווים שנוכל להוסיפה בעתיד.